Duyurular
Başarısız Tüp Bebek denemelerin de ne yapılmalıdır?
Öncelikle sorunun doğru tesbiti çok önemlidir. Bunun için tekrar tüp bebek tedavisi denemeden önce daha önce yapılan tedavi süreci ve protokolleri incelenmeli, hastanın yaş ve yumurtalık rezervine uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Ancak çiftlerde başarısızlığa yol açan 3 ana sebebin araştırılması gereklidir.

a) Genetik sebepler; çiftlerde kanda kromozom analizleri ve genetik öykü sonucunda spesifik genetik testlerler yapılmalı, genetik danışma verilmelidir.

b) Rahim de tutunma sorunları; hastaya önce rahim ve tüp (HSG) filmi çekilmeli ve tüplerde ve embrionun rahim içinde tutunmasına engel olacak yapı bozukluğu (myom, rahim içi yapışıklık, çift rahim, rahim içi perde, polip, adenomyozis) ve tüplerde sıvı birikmesi (hidrosalpinks) olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun sonucuna göre de gerekirse laparoskopik ve histeroskopik cerrahi ile bunların düzeltilmesi ve rahmin normal hale getirilmesi gereklidir.

c) Rahim içindeki kan dolaşımını etkileyen trombofili kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Bu testlerde bir anormallik çıktığı taktirde hastaya gebelik süresince kan sulandırıcı iğneler ve folik asit verilebilir.

Bunların dışında hastaya daha önceden başarısız en az iki denemesi var ise endometrial co-culture (yapay rahim), PGD-PGS (embrio düzeyinde genetik ayıklama) teknikleri yapılabilir.

Aynı zamanda genetik olarak iyi spermleri IMSI tekniği ile seçerek daha kaliteli embrio elde edilebilinir. HLAG-5 tekniği ilede hangi embrionun daha fazla rahim içerisinde tutunabilme şansı olduğu saptanabilir.

Birden fazla kürtaj oldum gebe kalma şansım azalmış mıdır?
Ülkemizde doğum kontrol yöntemleri sağlıklı kullanılmadığından dolayı yaygın olarak kürtaj yapılmaktadır. Daha önceden çocuk sahibi olmayan bayanlara mutlaka doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapları veya prezervatif kullanımı önerilmelidir. Daha önceden kürtaj yaptıran hastalarda kürtaja bağlı olarak rahim içerisinde yapışmalar meydana gelebilir, nadirende olsa enfeksiyona bağlı olarak tüplerde tıkanma da olabilmektedir. Bu sebeple 6 ay deneme sonucunda çocuk sahibi olunamadıysa veya gerçekten doğurganlığı etkileyebilecek bir problem olup olmadığına bakmak için rahim ve tüp filmi (HSG) çektirilmelidir.

Diğer önemli bir sorunda kan gurubu uyuşmazlığı sonucunda karşımıza çıkmaktadır ki bunun önlemi olarak geçirilen kürtajlar sonrasında ilk 72 saat içerisinde kadında kan gurubu Rh negatif ise rhogam yapılmamasıdır.

Azoospermi sorunum olduğu tespit edildi, testis biopsisi yapıldı sperm çıkmadı tekrar denesem şansım varmı?
Yapılan biopsi tekniği önem taşımakta, şöyleki eğer ehli ellerde mikroskop altında biopsi alınmadı ise (mikrotese) tekrar bu teknikle biopsi yaptırmakla fayda görülebilinir. Ancak bundan önce genetik testler (karyotip ve Y mikrodelesyonu), hormon testleri yapılmalı ve buna göre mikrotese işlemine karar verilmelidir.

Tekrarlayan düşüklerim var. Bebekte sorun olmadığını söylemelerine rağman gebeliğim düşükle sonlanıyor. Ne yapmalıyım?
Öncelikle düşüklerin erken dönemde mi yoksa geç dönemde mi olduğuna bakmak gerekir eğer geç dönemde düşük oluyor ise önce rahim ağzında yetmezlik olup olmadığına bakmak gerekir. Rahim ağzı yetmezliği var ise gebeliğin 12-14 haftası arasında serkülaj (rahim ağzı güçlendirme) yapmak gerekir. Bazen anatomik bozukluklar veya geçirilen birden fazla rahim ağzı operasyonu (konizasyon vb.) sonucunda rahim ağzı ve boynu yeteri kadar uzunlukta değil ise bu operasyon gebelikten önce laparoskopik yöntemle daha üst seviye ye ve daha etkili olacak şekilde yapılabilir.


Eğer gebelik kayıpları erken dönemde ise önce çiftlere genetik test (karyotip) yapmak, HSG filmi çekmek ve trombofilia testleri yapıp bunların sonucuna göre hastaya histeroskopik cerrahi, PGD (embriolar üzerinde genetik ayıklama), IMSI veya kan sulandırıcı ilaçlar vermek gerekebilir.

Endometriozis tanısı konuldu ve çok şiddetli adet ağrılarım var acaba gebe kalabilirmiyim?
Endometriozis tanısı erken dönemde laparoskopi geç dönemde ultrasonografi, pelvik MR, CA-125 gibi testlerle konulabilir. Endometriozis te iki temel sorun vardır. Ağrı ve çocuk sahibi olamamaktır. Tedavisi soruna göre değişebilir. Ama sonuç olarak endometriozis çocuk sahibi olma şansını azaltmakla beraber laparoskopik cerrahi ile tedavi edilirse hastalığın evresine göre %40-60 arasında kendiliğinden gebe kalabilme şansı vermektedir. Geri kalan kısma da tüp bebek tedavisi uygulanarak çocuk sahibi olunabilinir.

Rahmimde perde olduğu söylendi, bu çocuk sahibi olmamı engellermi?
Rahim içinde perde (septum) olduğu taktirde gebelik şansını bir miktar azaltmakla beraber en önemlisi gebeliğin ilerleyen zamanlarında düşüklere veya erken doğuma neden olabilmektedir. Eskiden rahim içerisindeki perdeyi alma operasyonu karından girilerek rahimide açarak açık cerrahi yöntemi ile yapılmaktaydı. Fakat günümüzde özellikle ehli ellerde yapıldığı taktirde histeroskopik yöntemle rahim ağzından girilerek (hiç bir yer kesilmeden) 10 dk. içerisnde operasyon bitirilmekte, hasta da 2 saat sonra evine gidebilmektedir. Bu operasyon sonucunda yukarıda anlattığımız sorunlar yaşanmamakta ve aileler sorunsuz bir şekilde çocuklarına kavuşabilmekteler.

Myomlarım var bu gebe kalma şansımı etkilermi?
Myomların yeri, büyüklüğü ve sayısı önemlidir. Eğer myom rahim içerisinde ise bu gebe kalma şansını bariz bir şekilde azalttığı için histeroskopik cerrahi ile çıkartılması gerekmektedir. Eğer myom rahim duvarı içerisinde ise ve çapı 4 cm. nin üzerinde ise ve daha önceden düşük veya başarısız tüp bebek denemeleri var ise laparoskopik myomektomi yapmak gerekir. Bunun dışındaki myomlar çapları çok büyük değilse gebe kalma şansını etkilemez. Daha detaylı bilgi almak için sitemizin myom bölümünü okumanızı tavsiye ederiz.

Tüplerimin tıkalı olduğu söylendi. Çocuk sahibi olma şansım varmı? Var ise ne yapmalıyım?
Tüpler tıkalı olunca normal yollardan gebe kalmak mümkün değildir. Ancak tüplerdeki tıkanma tüplerin ucunda ise laparoskopik yöntemle salpingoneostomi ameliyatı veya fimbrioplasti ameliyatları ile kolayca açılabilir. Şimdiye dek yaptığımız 2500 den fazla bu tür ameliyat sonuca na göre diyebiliriz ki 1 yıl içerisinde kendiliğinden gebe kalma şansı %30 ile %60 arasında değişmektedir. Eğer tüpler rahime giriş yerinde enfeksiyon sonucu tıkalı veya daha önceden geçirilen sezaryen sırasında bağlanmış ise laparoskopik tubal re-anastamoz cerrahi tekniği ile bir yıl içerisinde kendiliğinden gebe kalma şansı %60 civarında dır. Bu operasyonlar sonucunda gebelik oluşmadığı taktirde tüp bebek tedavisi uygulamak gerekir.

Ancak hastanın yaşı 35 ve üzerinde ise vakit geçirmeden direkt tüp bebek tedavisine alınmalıdır.

İki kez sezaryen oldum rahmimde myomlar var. Doktorum rahmimin alınması gerektiğini söyledi ama laparoskopik olarak alınamaz dedi. Acaba laparoskopik olarak alınması mümkün değilmi?
Günümüz teknik olanaklarıyla ve hekimlik beceri ve tecrübesi ile bu tür olgular rahatlıkla laparoskopik olarak sorunsuz bir şekilde ameliyat edilebilmektedir. Hastalarımız da 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedirler ve 1 hafta içerisinde işlerinin başına dönebilmektedirler. Dünyada laparoskopik cerrahinin tercih edilmesinde ki sebeplerden biride bu erken iyileşme ve hastaya sağladığı konfordur.


Tüp Bebek tedavisi için ne zaman baş vurulmalı ve tedavi süresi ne kadar?
Ön görüşmede tüp bebek tedavisi için gerekli testler yapıldıktan sonra 2 tane tedavi protokolu uygulanabilir.

a)Uzun protokol ; adetin 21. günü tedaviye başlanıp, tedavi süresi 24-25 gün kadar sürer.

b)Kısa protokol ; adetin 2 günü tedaviye başlanıp, tedavi süresi 15 gündür.


Ana Sayfa   |   Ekibimiz   |   Hakkımızda   |   Uygulamalarımız   |   Galeri   |   Konaklama ve Transfer   |   SSS   |   İnsan Kaynakları   |   İletişim
SSS
Bize Ulaşın: Uzm. Emb. Fatma Tertemiz
Mobil: 0533 869 23 30    Tel: 0392 223 64 39
Uzm. Emb. Fatma Tertemiz
0533 869 23 30
0392 223 64 39
Uzmana Danışın